UMĚLCI DĚTEM ULICE
 
Článek si můžete nechat přečíst jako audioČte: Arnošt Goldflam
 
UMĚLCI DĚTEM ULICE
 
28 let se Projekt Šance snaží pomáhat českým „dětem ulice“. Díky podpoře dárců provozujeme streetworkcentrum, kde funguje program První pomoc v nouzi, a Dům Šance, jehož hlavním programem je pracovní terapie – prevence sociálního vyloučení, díky které se už mnoho mladých lidí dostalo z ulice. Nežijí opuštěně, mají práci, domov a RODINU. Pomáháme „dětem ulice“ postavit se na vlastní nohy.

Možná si říkáte, jak se vlastně mají, jak žijí „děti ulice“? Často si ani neuvědomují, že se mohou mít lépe. Mají špatné sociální, životní i pracovní návyky a v mnoha směrech jsou zanedbané a v důsledku toho jsou častými oběťmi komerčního sexuálního zneužívání. Když se sebou chtějí něco dělat a spolupracují s Projektem Šance na zlepšení svého života, daří se jim to krok za krokem měnit. Tak či tak se o ně snažíme hezky starat, ale bez jejich součinnosti nám někdy nezbývá než trpělivě odpovídat na dotazy, radit, upozorňovat, „očkovat“ jim rozum a čekat, zda jej dostanou :).

My, kteří se soustředíme především na provozní agendu, máme výhodu, že z bezprostřední blízkosti můžeme sledovat práci László Sümegha, jenž je zakladatelem Projektu Šance a ztraceným „dětem ulice“ se věnuje více než čtvrt století. Jeho nadání a neutuchající energie věnovaná klientům vytvářejí často až zázraky. Počet adeptů na lepší život, kteří prošli Domem Šance, založili si rodiny a dnes normálně žijí a pracují, stále narůstá, ač pracně a pomalu.

Pomáháme nejchudším z nejchudších – českým „dětem ulice“, a přestože je naše pomoc o empatii, o soucitu a lidské laskavosti, z dlouholeté zkušenosti víme, co mladí lidé na ulici postrádají především.
 
Není umění někomu v nouzi dát najíst, ale naučit ho na jídlo si vydělat.

Přes 50 umělců se rozhodlo „děti ulice“ z Projektu Šance podpořit.
Přidejte se k nim.
Svými příhozy nám pomůžete pomáhat i nadále.
Děkujeme Vám.
 
Prvním umělcem, kterého bychom Vám rádi představili, je Patrik Hábl. Přísaháme, že jsme Patrika objevili těsně předtím, než se stal opravdovou superstar. První dílo nám do aukce věnoval v roce 2018, tedy ještě dříve, než se o jeho tvorbu začaly zajímat světově proslulé aukční domy Sotheby’s a Christie’s. Pokud se daný umělec objeví v těchto renomovaných aukčních síních, přinese to rychlý nárůst hodnoty jeho děl. Patrik je jediným žijícím českým umělcem, jehož tvorba se objevila v obou slavných aukčních domech. Možná jste příznivé ceny tohoto autora „prošvihli“, tak ať se Vám to nestane s cenami současnými. Ve videu s námi můžete nahlédnout i do Patrikova ateliéru.
 
 
Jednoho dražitele jsme dokonce k nákupu díla v roce 2019 museli popostrčit, a dnes si mne ruce :-) I letos se nám Patrika podařilo trošku potrápit. Ono to začalo už v roce 2021, kdy jsme si u něj jako dar do aukce „objednali“ Turínské plátno. Věděli jsme, že to téma je mu blízké stejně jako nám, a díky svému smyslu pro humor nám neřekl ne. Nakonec z toho bylo Postní plátno (tvorba těchto pláten trvá Patrikovi mnoho let), které v naší aukci mělo skvělý výsledek. V roce 2022 jsme z jeho tvorby směli vybrat přes 5 m dlouhý obraz na kartonu s názvem Zlatočerné hory, bezpečně jsme jej umístili coby svitek v dřevěné schránce pod muzeální sklo. Ani tehdy se našeho výběru velkorysý Patrik nezalekl, a jeho úspěch v naší aukci se ještě znásobil. Letos Patrika vůbec nenapadlo, že bychom si troufli na dílo z jeho dekonstruktivní tvorby, ale vyhověl nám a jsme vděční. Z loňských 5 metrů je nyní 30 cm – nejde vlastně o délku, ale pro nás je to nečekaně silná umělecká hloubka. K té Patrik dospěje tak, že nejprve vytvoří kopii slavného díla a následně různými efektními technikami působí na obraz, až dávný mistr promluví současným Patrikovým jazykem. V aukci 2023 je takto přítomen přední malíř německého romantismu Caspar David Friedrich, narozený v roce 1774. Západ slunce obou pánů naší době sluší nebo oba pánové tomuto úžasnému dílu. Možná jsou na obou obrazech právě oni.
 
Patrik Hábl Patrik Hábl
Patrik Hábl | Západ slunce podle Caspara Davida Friedricha; akryl na plátně; 24 x 32 cm; z roku 1993
 
 
Daniel Ignác Trubač Po mistru malíři bychom Vám rádi představili mistra sochaře. Přáli bychom si, aby měl akademický sochař Daniel Ignác Trubač okolo sebe více popularity. Musíme však přijmout slova jednoho galeristy, která zároveň znamenají zřetelnou chválu: „Není divu, že je dnes nepochopen, protože jeho tvorba je nadčasová…“ Nicméně Danielovo dílo je rozsáhlé, významné a v křesťanských kruzích klíčové. Básníka jsme v aukci ještě neměli. Jan Skácel – báseň Naděje s bukovými křídly citlivě proudí jeho tělem, jako by ji zpíval a tančil s Jiřím Pavlicou a Hradišťanem. Jde o bronzovou sochu odlévanou do ztraceného vosku, to znamená jediný originální kus a pro naši aukci velikou čest.
 
Daniel Ignác Trubač Daniel Ignác Trubač Daniel Ignác Trubač
Daniel Ignác Trubač | Jan Skácel s verši z básně Naděje z bukovými křídly; bronzová socha vytvořená metodou lití na ztracený voskový model; v. 114 x š. 40 x h. 32 cm, váha 22 kg; z roku 2023
 
 
Pavel Pavel Jestli si říkáte, že socha od Daniela Ignáce Trubače pro Vás není dost veliká, tak Vás replikou sochy moai s kloboukem pukao určitě uspokojíme. Sochy moai, klobouky pukao, Velikonoční ostrov, mořeplavec Thor Heyerdahl… to jsou atributy příběhu Ing. Pavla Pavla, který v osmdesátých letech „rozchodil“ záhadné sochy na ostrově Rapa Nui v Polynésii. Byla z toho světová senzace. Těžko popsat, co jeho repliky z betonu vyzařují. Je v tom energie, je v tom síla… a navíc jisté tajemství, které si nesou i sochy na Velikonočním ostrově. 13. ledna 2022 udělil chilský prezident Gabriel Boric panu Pavlovi vysoké státní vyznamenání – Řád Bernarda O’Higginse III. třídy za neúnavnou propagaci kultury Velikonočního ostrova. Jak to tenkrát bylo se můžete podívat na www.ProjektSance.cz/Pavel
 
Pavel Pavel
Ing. Pavel Pavel | železobetonová replika sochy moai s kloboukem pukao z Velikonočního ostrova;
váha 450 kg socha + 50 kg klobouk; v. 211 x š. 60 x h. 45 cm
 
 
Dále bychom Vám rádi představili autorku, jejíž tvorba není v České republice příliš známá. Jmenuje se Yitt Kampak. Přes cizokrajně znějící jméno jde o českou umělkyni, která dlouhá léta prováděla dobrodružné expedice po všech ostrovech Indonésie i na Papuu Novou Guineu mezi domorodce, kde se zrodil její velký obdiv k přírodním národům, jejich rituálům i k jejich umění, což se výrazně odráží v její tvorbě. Do aukce jsme vybrali její jedinečné pastely. Ke všem darovaným dílům nám autorka poslala poetické popisky, které jsou součástí aukční nabídky. Vybrané erotické motivy nás zaujaly lidskostí, ženským citlivým pohledem i romantickým výrazem.
 
Yitt Kampak Yitt Kampak
Yitty Kampak. Uhodnete název těchto pastelů? Exmanžel, Exmanželka.
Suché pastely na papíře; 42 x 57 cm; z roku 2005

A zde je autorčin popisek: Intimní dvojportrét krátkého manželství. Tehdy pálilo tropické slunce v zářivě žluté a všechno bylo nadějné jako zelené listy. Vášeň byla slastná, ač nakonec měla hořkou chuť nezralého grapefruitu, co popálí hrdlo. Tak či tak, každé ovoce přináší vitamíny.
 
 
Další umělec není ani malíř, ani fotograf, ale opět je to sochař, i když pracuje s dost nezvyklým nástrojem – svařovačkou. Petr Vaněk. Našli jsme ho doslova uprostřed lesů. To je prostředí, které potřebuje k životu i ke své tvorbě. Když nám popisoval, že jeho díla jsou při dokončování rozpálená do běla… vzklíčilo v nás semínko. Řekli jsme si, že musíme takové zrození díla zachytit včetně Petrovy virtuózní sochařské/svářečské práce. Nabízíme Vám tedy unikátní příležitost nahlédnout nejen do jeho dílny. Nenechte si ujít skvělé záběry Lukáše Hausenblase, který Petra při jeho práci natočil. Další informace o Petrovi a fotky z jeho života najdete na www.ProjektSance.cz/vanek.
 
 
Petr Vaněk Petr Vaněk Petr Vaněk
Petr Vaněk | Man with Cock; nerezová svařovaná plastika; v. 79 x š. 4,5 cm; z roku 2023
 
 
Doufáme, že Vám naše aukce nepřijde příliš fádní. Pokud Vás něco takového napadlo, následujícím dílem od Kláry Sedlo Vás snad přesvědčíme, že tomu tak není. Nespouštějte ze zřetele tuto mladou umělkyni, která je právem velmi úspěšná a dosáhla toho, o čem nejeden umělec marně sní celý život. Její tvorba vzbuzuje četné emoce, lhostejnost určitě ne! Hlásí se k pop-surrealismu, její myšlenky tryskají, jsou fascinující odvaha sama, často překvapivě osobní. Má za sebou řadu výstav a je zastoupena ve více než stovce nejen českých soukromých sbírek. Zkušeností má více než roků. „Kam na ty nápady chodíš?“ zeptali jsme se jí. „Jsou ve mně. Ani nepotřebuji žádné stimulanty. Myslím, že kdybych si něco dala, abych podpořila představivost, tak mi vybuchne mozek.“ Kudy asi její výjimečný talent půjde dál?
 
Klára Sedlo Klára Sedlo
Klára Sedlo | Plameňáci; olej na plátně; v. 100 x š. 70 cm; z roku 2022
 
 
Malíř Ladislav Vlna nemaluje jen klasické obrazy, ale máme rádi i jeho metalurgické malby na ocelových deskách. Ve skutečnosti je multitalent a my ho letos představujeme jako sochaře. Svými metalurgickými malbami nám ale Ladislav zkomplikoval život. Dlouho jsme hledali fotografa, který by uměl zachytit četné možnosti těchto jeho maleb. S každou proměnou světla i změnou úhlu pohledu vznikají totiž další varianty zobrazení. Ladislav je díky této technice jedinečný nejen na české výtvarné scéně. Vedle metalurgických maleb se věnuje rovněž unikátní klasické malbě a je nadán i uměním sochařským, jež tentokrát v aukci nabízíme. Pokud nevěříte, že je Ladislav multitalent, podívejte se na video, kde Vás nade vši pochybnost přesvědčíme.
 
 
Ladislav Vlna Ladislav Vlna Ladislav Vlna
Ladislav Vlna | Doctor Manhattan on Mars; patinovaný beton; v. 53 x š. 47 x h. 27 cm; z roku 2023
 
 
Kousek od sochařiny je keramika a v naší aukci naleznete jednoho z nejlepších českých keramiků, i když je to Bulhar:) Můžete umění milovat? Musíte! Alespoň to, co vytváří v Bulharsku narozený umělec Ivan Angelov Panov, na Vás tak prostě bude působit. Ivan nestíhá, má mnoho zakázek a my jsme jej letos nachytali v nedbalkách. Onemocněl a zapomněl nám zrušit termín vyzvednutí díla, a tím pro nás vznikla výjimečná příležitost, v nedbalkách spatřit i nosorožce. Jak můžete vidět, autor se letos pro aukci překonal, dovyparáděnému Nosorožci šuplíkovému nelze odolat. Ivan patří k umělcům s mnoha talenty a mohl by se věnovat tvorbě, která by mu přinesla víc peněz i slávy, ale to by pak nebyl Ivan Angelov Panov. Jeho baví, co dělá, a nebude to měnit. Díky Bohu.
 
Ivan Angelov Panov Ivan Angelov Panov
Ivan Angelov Panov | Nosorožec šuplíkový; kombinovaná technika; v. 25 x d. 49 x š. 15 cm (bez podstavce); z roku 2023
 
 
Možná si říkáte, že to máme s umělci lehké a hned si s nimi ve všem rozumíme:). Pravda ale je, že k sobě občas hledáme cestu i celé roky. To přesně platí u výtvarníka a designéra Mariana Kaye, který letos naši online aukci otevírá. Jeho tvorba vždy přináší hluboká témata vyzývající k pozastavení a usebrání. I když s náměty Marianových děl přichází do styku možná každý z nás, v Projektu Šance tvrdíme, že jsme svědky toho, jak se průběžně prolínají umělcovým životem a jak minimalisticky a přitom v maximální míře dokáží být v jeho podání zachyceny vztahové pojmy, jakými jsou například láska, odcizení a nenávist, ale i jevy společenské, třeba spravedlnost a nespravedlnost, přežití a vyhnutí a mnoho dalších. Svým letošním kvadriptychem Marian naznačuje, jaká složitá životní témata nejspíš řeší nyní.
 
Marian Kay Marian Kay Marian Kay Marian Kay
Marian Kay | Loajalita ∙ Faleš ∙ Zrada ∙ Odpuštění; kvadryptich, olej na plátně; čtyři obrazy 50 x 50 cm; z roku 2023
 
 
Jestli jste dočetli až sem, tak jsme z Vás už skoro udělali kunsthistorika/kunsthistoričku:) Ale na jednu výtvarnou techniku jsme zapomněli, respektive jsme si ji nechali na konec, protože se jedná o královskou disciplínu. Začalo to, když nás Marta Kubišová, jedna z patronek Domu Šance, seznámila s dámou českého sklářství paní Jaroslavou Brychtovou, která nás nenápadně naučila skleněné umění milovat. Její odkaz v naší aukci nese excelentní Vladimíra Klumpar, která má ve světě hvězdné renomé. Žije a tvoří střídavě v Čechách, USA a v inspirujícím Mexiku. Je ohromující, v jakých výšinách nese odkaz svých učitelů, proslulé dvojice Brychtová & Libenský. Její skleněné plastiky jsou pro nás silně působivé zázraky, které se nacházejí ve sbírkách významných sběratelů a jsou vystavovány po celém světě. Tvorba paní Klumpar je dokladem patřičně vyvážené, tajné směsi invence, řemeslné odbornosti, talentu, inteligence a pracovitosti, která vede k úspěchu. Prodej jejích děl zajištují především americké galerie. V Čechách je její tvorba téměř nedostupná, tato aukce je výjimečnou příležitostí!
 
Vladimíra Klumpar Vladimíra Klumpar
Vladimíra Klumpar | Tropická variance; tavený, broušený, skleněný objekt; v. 49 x š. 32 x h. 8,5 cm;
z roku 2023
 
 
Aukce Projektu Šance Umělci „dětem ulice“ nabízí celkem 138 položek, za jejich prohlížení nic nedáte, za kliknutí v průběhu aukce už ano:).

Rozcestník aukce Projektu Šance naleznete zde. Více informací o činnosti Projektu Šance najdete zde. Těšíme se na Vás při setkání na aukci Umělci „dětem ulice“.